Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy

im. I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

Wyjątkowy Rok

Projekt upamiętniający Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski oraz 670 rocznicę nadania praw Miejskich Bydgoszczy przebiegał w kilku etapach.  Odbyły się konkursy plastyczne: miejski „Znane i nieznane – Kościoły Bydgoskie”, międzyszkolny „Początki Państwa Polskiego”.

W pierwszy etapie upamiętniającym Chrzest Polski uczestniczyli aktywnie wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni do konkursu plastycznego pod tytułem „ Początki Państwa Polskiego” uczniowie Zespołu Szkół nr 12. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczysty apel, najważniejsze wydarzenia z historii państwa polskiego przedstawiono na osi czasu, którą można było podziwiać na głównym holu szkoły, a uczniowie młodszych klas wykonywali na płycie boiska, kolorową kredą okolicznościowe rysunki .W kwietniu 2016r, w okresie rocznicowym w naszej placówce można było oglądać  wystawę wybranych prac plastycznych z konkursów plastycznych „ Znane i nieznane – Kościoły Bydgoskie” oraz „Początki Państwa Polskiego”.                                                                      

Drugim etapem była Uroczysta Gala w Domu Polskim, która miała miejsce 17.05.2016. Honorowy patronat nad konkursem „Znane i nieznane – Kościoły Bydgoskie” objął Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w Bydgoszczy. Ofertę konkursu skierowano do wszystkich szkół podstawowych  w Bydgoszczy. Spotkała   się  ona  z  dużym zainteresowaniem, bowiem do konkursu przystąpiło   19 szkół. W konkursie wzięło udział ponad 350 uczestników. Wszyscy zaproszeni Goście Honorowi oraz uczestnicy Gali wzięli udział w wernisażu prac plastycznych oraz pamiętników.  Wręczono nagrody Laureatom konkursu plastycznego „ Znane i nieznane – Kościoły Bydgoskie” oraz Laureatom konkursu „Twórca rodzi się w Tobie – Bydgoszcz w moim pamiętniku”.  Następnie wszyscy wzięli udział w pokazie multimedialnym pod hasłem „Kościoły zapomniane”, przedstawiającą nieistniejące już kościoły w Bydgoszczy, przygotowanym przez Duszpasterstwo Akademickie „Logos”. Obecny na Gali Ksiądz dr Michał Damazyn zaprezentował książkę własnego autorstwa pt. „Bydgoszczan portret własny”.  Całość uroczystości uświetnił występ zespołu muzyki dawnej „Sempre Musica” działający przy MDK nr 3  w Bydgoszczy, a także przedstawienie  przygotowane przez uczniów należących do Szkolnego Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, nawiązujące do historii Polski za czasów Mieszka I oraz początków miasta Bydgoszczy. Imprezę uwieńczył słodki poczęstunek  dla wszystkich uczestników      przygotowany przez organizatorów  Gali Laureatów. W tak miłej  atmosferze Goście mieli możliwość wymiany wrażeń, spostrzeżeń i doświadczeń. 

Kolejnym etapem realizacji projektu była wystawa nagrodzonych prac plastycznych w parafii Chrystusa Króla w lipcu 2016r w trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży. 

Projekt zakończył się 6.11.2016r  występem „Zaduszki z poezją i muzyką”. W tym dniu w kościele Chrystusa Króla upamiętniliśmy tych wszystkich, którzy przed nami żyli w naszej Ojczyźnie i tworzyli historię. W zadumie wspominaliśmy naszych władców, twórców państwa i naszego miasta,  w sposób szczególny nauczycieli i wychowawców.  Recytowane przez uczniów wiersze i oprawa muzyczna zespołu „Sempre Musica” przeniosła wszystkich w minione czasy, tworząc wyjątkowy nastrój.

Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursów, dziękujemy twórcom opowiadań, aktorom, muzykom za aktywny udział w obchodach wyjątkowego roku2016.  

KATECHETKI