Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy

im. I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki

Uniwersytet Międzypokoleniowy OMEGA

W roku szkolnym 2012/2013 nasza placówka podjęła współpracę z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy. Poszczególne klasy zostały objęte patronatem akademickim, zaś uczniowie i ich rodzice zyskali dodatkowe możliwości rozwoju.

 

Inauguracja Uniwersytetu Międzypokoleniowego OMEGA

Kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, kontakt ze współczesną nauką i środowiskiem akademickim, tworzenie więzi międzypokoleniowej, kształtowanie liderów społecznych, kontakt z działaczami społecznymi to tylko wybrane cele działalności Uniwersytetu Międzypokoleniowego „Omega", który od 1 marca 2013 roku działa przy Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. W uroczystej inauguracji, która miała miejsce w Auditorium Maximum przy ul. Toruńskiej 55-57 wzięło udział wielu zaproszonych gości, współtwórców tego przedsięwzięcia oraz słuchaczy nowego uniwersytetu.

 Uroczysta inauguracja "Omegi" odbyła się 1 marca 2013 roku. Wzięło w niej udział wielu zaproszonych gości, wśród nich władze Bydgoszczy oraz Starostwa Powiatowego, który to objął swoim patronatem działalność "Omegi", przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Uniwersytetu Dzieci "Alfa". Wykład inauguracyjny pt. "O przebudzeniu do studiowania" wygłosił prof. dr hab. Lech Witkowski, a swoimi występami uroczystość uświetniły: Chór Kameralny "Belcanto" z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki "Stara Ochronka", zespół muzyki dawnej "Sempre Musica" z Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy orazi zespół dziecięcy „Orkiestromania" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy.

 Pieczę nad działalnością uniwersytetu sprawować będą liderzy społeczni z naszego regionu. Opiekę nad Wydziałem Aktywizacji Rodziny sprawuje przedstawiciel naszej placówki - Pani Sandra Walecka (nauczyciel języka polskiego).

W uroczystości inauguracji wzięli także udział nasi uczniowie: Maja Gołąb, Maja Gołębiewska oraz Julia Tadrowska.   

 

Inauguracacja Uniwersytetu Międzypokoleniowego w skrócie: KLIKNIJ TUTAJ

Inauguracja Uniwersytetu Międzypokoleniowego - relacja z całej imprezy: KLIKNIJ TUTAJ

 


 

Książka "Uniwersytet (według) dzieci. Od inicjacji poznawczych do integracji akademickich"

W imieniu red. Moniki Jaworskiej-Witkowskiej i Agnieszki Olejniczak serdecznie zachęcamy do lektury i refleksji: Książka jest eksperymentem podsumowującym dokonania działania Uniwersytetu Dzieci „Alfa" w roku akademickim 2012/2013.Ten wyjątkowy projekt to eksperyment pedagogiczny nie tylko DLA dzieci, ale także DZIĘKI dzieciom, w ślad za ich ogromnym entuzjazmem dla nowych postaci uczenia się i odczucia powagi kontaktu z symbolami świata akademickiego. Udało się zebrać w tej publikacji rozliczne ilustracje doświadczenia o charakterze edukacyjno-kulturowym, dokumentujące przeżycia inicjacyjne i efekty animacyjne, autorstwa samych dzieci oraz wspierających je z zaangażowaniem osób dorosłych. KPSW i  I NSP w Bydgoszczy chcą tą publikacją i dalszymi inicjatywami wokół Uniwersytetu Dzieci „Alfa" służyć jak najlepiej młodemu pokoleniu poprzez świat edukacji i nauki, wyzwalając wyobraźnię, motywację i radość z twórczości i obcowania z kulturą.

W książce "Uniwersytet (według) dzieci. Od inicjacji poznawczych do integracji akademickich" można znaleźć artykuł naszego pracownika, Sandry Waleckiej (nauczyciel języka polskiego).