Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy

im. I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki

GRAFKOM

GRAFKOM 2017

 

XXVI Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej ,,GRAFKOM”

7,8,9 (piątek, sobota, niedziela) kwietnia 2017roku upłynął w Młodzieżowym Domu Kultury nr 3 pod hasłem ,,młodzi, zdolni, pracowici”. Młodzież z całej Polski: Częstochowa, Łańcut, Płock, Rybnik, Szczecin, Zielona Góra oraz Bydgoszcz uczestniczyła w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Komputerowej ,,GRAFKOM”

Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej ,,GRAFKOM” składa się z dwóch etapów i dwóch kategorii: animacja i grafika. W pierwszym etapie młodzież tworzy prace na zadany temat i przesyła je do naszej placówki. W tym roku temat pierwszego etapu brzmiał ,,Bo wszystko ma kształt”. Nadesłano około 200 prac. Jury konkursu wyłoniło zwycięzców pierwszego etapu, którzy zostali zaproszeni do Bydgoszczy. W dniu 7 kwietnia 2017 19 osób  przez całą sobotę tworzyło prace na temat ,,Zabłąkany kolor”. Jury w składzie: mgr Teresa Kordas, dr Ewa Urbańska, Krzysztof Dublański, Jakub Truszkowski, mgr Izabela Przymus, mgr Paweł Cywiński postanowiło przyznać:

WYRÓŻNIENIA W KATEGORII GRAFIKA

1.Julia Zudzin –Zespół Szkół Plastycznych w Bydgoszczy

 

2.Aleksandra Włodarczy –Zespół Szkół Technicznych w Płocku

NAGRODY

III miejsce: Aleksandra Przybyło –II LO w Łańcucie

II miejsce: Olga Suchorska – Zespół Szkół Plastycznych w Bydgoszczy

I miejsce: Martyna Wojdat – Zespół Szkół Plastycznych w Zielonej Górze

WYRÓŻNIENIA W KATEGORII  ANIMACJA

1.Antoni Mokrzecki - Zespół Szkół Plastycznych w Zielonej Górze

NAGRODY

III miejsce: Krzysztof Janota – Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Rybniku

II miejsce: Zuzanna Kliniewska - Zespół Szkół Plastycznych w Bydgoszczy

I miejsce: Hanna Węgierek – Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie

Tegoroczni maturzyści: Krzysztof Janota z Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Rybniku, Weronika Horożyńska z Zespół Szkół Plastycznych w Zielonej Górze oraz Aleksandra Włodarczyk z Zespołu Szkół Technicznych w Płocku otrzymali zestaw nagród oraz list gratulacyjny od brytyjskiej uczelni dający preferencyjne warunki przyjęcia na studia.

WSZYSTKIM UCZEESTNIKOM XXVI OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE GRAFIKI KOMPUTEROWEJ GRATULUJEMY

XXVI Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej ,,GRAFKOM” realizowany jest ze środków finansowych uzyskanych z Bydgoskiego Granta Oświatowego. Za całą kwotę z BGO zakupione zostały nagrody dla uczestników konkursu. Dodatkowe nagrody ufundowali: Zbigniew Sobociński- Przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, Janusz Zemke – euro poseł RP, Tadeusz Zwiefka – euro poseł RP, właściciel firmy ELTRONEX- pan Wojciech Gulczyński, Bydgoski Ośrodek Terapii, Rehabilitacji i Profilaktyki Uzależnień ,,BORPA”, Rada Osiedla Błonie, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju osiedla Błonie oraz Rada Rodziców MDK nr 3.

WSZYSTKIM SPONSOROM DZIĘKUJEMY

 

Organizatorzy XXVI Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Komputerowej

 

 

 

 GRAFKOM 2015

 

Za nami kolejna, jubileuszowa edycja konkursu grafiki komputerowej "GRAFKOM". 
W drugim etapie konkursu udział wzięło 14 osób z całej Polski.

Temat prac, które wykonywali uczestnicy brzmiał "Na początku była linia".

 

Oto lista laureatów 25. edycji "GRAFKOMU":

 

I miejsce 

Magdalena Knapczyk

 

II miejsce 

Karol Pikor

 

III miejsce

Sławomir Chrapkowski

 

WYRÓŻNIENIA

I wyróżnienie

Mateusz Zawada

 

II wyróżnienie

Anna Malinowska

 

III wyróżnienie

Natalia Sucharek

 

IV wyróżnienie

Dominika Kufieta

 

V wyróżnienie

Daria Kufieta

 

VI wyróżnienie

Jakub Dolny

 


 

 GRAFKOM 2014

Pomysłodawcą tego konkursu w 1989 roku był Młodzieżowy Dom Kultury numer 3, który od września 2008 roku jest w Zespole Szkół i Placówek numer 1 w Bydgoszczy. Już od 24 lat przyjeżdżają do Bydgoszczy finaliści z całej Polski, aby wykazać się umiejętnościami pracy na komputerze i zdolnościami artystycznymi. W tym roku uczestnikami konkursu jest młodzież z: Częstochowy, Suchej Beskidzkiej, Staszowa, Rybnika, Zielonej Góry, Kielc, Wysokie Mazowieckie oraz Bydgoszczy.

Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent miasta Bydgoszczy - Pan Rafał Bruski  i Kujawsko- Pomorskie Kurator Oświaty - Pani Anną Łukaszewską. Całe przedsięwzięcie realizowane jest z Bydgoskiego Grantu Oświatowego. Dużą pomoc otrzymaliśmy od sponsorów: ,,BORPA”, Rada Osiedla Błonie, Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa, Wdecki Park Krajobrazowy, Gzela, Piekarnia Piątkowscy.

Konkurs „Grafkom” przebiega w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczestnicy nadsyłali prace na temat „Portret”, spośród których jury wyłoniło finalistów konkursu. Na pierwszy etap konkursu uczniowie nadesłali 308 prac. Byli to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do finału tegorocznego konkursu jury zakwalifikowało 15 uczestników. Ponadto wyróżniono 3 prace uczniów szkół podstawowych.

Temat pracy konkursowej II etapu jury przedstawiło w dniu konkursowym, to jest 22 marca 2014, a brzmiał on ,,W przestrzeni światła i cienia”. Finaliści pracowali twórczo od godziny 9.00 do 18.00. Młodzi ludzie w czasie trwania konkursu mieli możliwość wymieniać doświadczenia i doskonalić swój warsztat pracy.

Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się w niedzielę, 23 marca, w siedzibie Zespołu Szkół i Placówek numer 1.  Przewodnicząca jury - dr Ewa Urbańska dokonała podsumowania i oceny poziomu prac konkursowych. Dyrekcja Zespołu Szkół i Placówek numer 1, Młodzieżowego Domu Kultury  numer 3, zaproszeni goście i sponsorzy wręczyli laureatom XXIV Konkursu Grafiki Komputerowej nagrody. Dziękujemy Przewodniczącemu Rady Miasta panu Romanowi Jasiakiewiczowi i Panu Europosłowi Januszowi Zemke za ufundowanie prezentów dla Laureatów konkursu.

I miejsce - Klaudia Wydra, ZS Plastycznych Zielona Góra
II miejsce - Artur Kisza, ZS Plastycznych Zielona Góra
III miejsce - Magdalena Knapczyk, ZS Plastycznych Częstochowa
III miejsce - Ida Piotrowska, ZS Plastycznych Bydgoszcz
 
wyróżnienia:
Roksana Mirek, Gimnazjum Wysokie Mazowieckie
Zofia Snarska,  ZS Plastycznych Częstochowa
 
Nagrodzenia w kategorii: szkoła podstawowa
I miejsce - Zofia Gogojewicz, Piątkowska Szkoła Podstawowa Poznań
II miejsce- Martyna Dorda, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej
III miejsce - Mateusz Żyła,Piątkowska Szkoła Podstawowa Poznań
 
 
 

Warto dodać, że podstawowym celem „Grafkomu” jest popularyzacja grafiki komputerowej jako współczesnej dziedziny sztuki. Dzięki corocznym spotkaniom młodzi ludzie mają możliwość nie tylko stanąć w szranki z innymi miłośnikami komputerów, ale także wymienić się wiedzą i doświadczeniem. Ogólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej „Grafkom” pozwala rozwijać wrażliwość plastyczną i wyrażać ją w niekonwencjonalny sposób - poprzez narzędzia informatyczne. Tu nie tylko trzeba mieć talent, ale także posiadać wiedzę z dziedziny informatyki, po prostu trzeba zaprzyjaźnić się z komputerem.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy XXVOgólnopolski Konkurs Grafiki Komputerowej. Informacje o konkursie zamieścimy na naszej stronie internetowej. Już dzisiaj zapraszamy chętnych uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie.

 

  


 

GRAFKOM 2013

 

W minionej edycji konkursu, której tematem przewodnim był temat "Halo! Tu Ziemia", przesłano do nas wiele prac prezentujący różne przekonania. Jury konkursu: mgr Teresa Kordas – wizytator Kujawsko–Pomorskiego Kuratorium Oświaty, dr Ewa Urbańska- historyk sztuki, mgr inż. Hanna Tużylak – informatyk, mgr Michał Czajkowski – informatyk, mgr Izabela Przymus – plastyk, mgr Paweł Cywiński – plastyk, mgr Michał Arczyński – informatyk, dokonało oceny prac i wytypowało następujące osoby do udziału w II etapie:

 • Sochańska Monika ZPS Plastycznych Kielce - 42 punkty, 
 • Pikor Karol ZS Polkowice - 40 punktów,
 • Dębiec Dawid ZS Ponadgimnazjalnych Brzesko - 39 punktów, 
 • Wojdyła Karolina ZS Plastycznych Częstochowa – 39 punktów, 
 • Bafeltowska Kinga ZS Plastycznych Częstochowa – 39 punktów, 
 • Sucharska Aleksandra ZS Plastycznych Bydgoszcz - 39 punktów, 
 • Filipowski Piotr ZS Ponadgimnazjalnych Garwolin - 38 punktów, 
 • Pruciak Agata ZS Plastycznych Częstochowa - 38 punktów, 
 • Święch Michał ZS Ponadgimnazjalnych Brzesko - 36 punktów, 
 • Skrzyński Karol Centrum Edukacji Zawodowej Stalowa Wola - 35 punktów, 
 • Piotrowski Kacper ZS Ponadgimnazjalnych Garwolin - 34 punktów, 
 • Szumińska Agnieszka ZS Plastycznych Bydgoszcz - 34 punktów, 
 • Bober Weronika ZS Plastycznych Częstochowa - 33 punkty,
 • Samborska Marta LO Czarnków – 33 punkty, 
 • Hofman-Stężowska Malwina ZS Plastycznych Bydgoszcz – 33 punkty, 
 • Piątkowska Marianna ZS Plastycznych Bydgoszcz – 33 punkty.

GRAFKOM 2013, uczestnicy i organizatorzy podczas finału konkursu

Wyłonieni uczestnicy zmierzyli się ze sobą 16 marca 2013 roku, przyjeżdżając do Bydgoszczy z Częstochowy, Garwolina, Kielc, Brzeska, Stalowej Woli i Czarnkowa. Nie zabrakło także młodzieży z naszego miasta. Finaliści spędzili wiele godzin przed komputerami, projektując grafikę na temat „Wypożyczalnia szczęścia”. Zadanie nie było łatwe, jednak oryginalne prace sprawiły, że jury spędziło długie godziny na burzliwych dyskusjach. Po zwróceniu uwagi na wiele aspektów, udało się wyłonić zwycięzców: mądrych, utalentowanych i wrażliwych artystycznie.

Oto Oni:

 • I miejsce: Karol Pikor z Zespołu Szkół w Polkowicach,
 • II miejsce: Karolina Wojdyła z Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie,
 • III miejsce: Malwina Hofman-Stężowska z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.

Wyróżnienia:

 • Agnieszka Szumińska z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy,
 • Aleksandra Sucharska z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.